BAĞIŞ YAP
“Ben nasıl katkı koyabilirim?” diyorsanız, KEV Ailesine hoşgeldiniz…
Maddi-manevi tüm katkılara yüreğini açan vakfımızda en çok hayallerin önemine inanıyoruz… Hayal kurmadan gerçek kılmanın mümkün olamayacağını iyi biliyoruz. Eğer mesleki bilgilerinizi paylaşmak isterseniz, size uygun projelerimizden seçebileceğiniz gibi vakfımıza ileteceğiniz yeni projelerin oluşmasına da katkı koyabilirsiniz.

Kardeşim Projesi

Kardeşinizin elinden tutmaya gönüllü müsünüz?

"Kardeşlik, kardeşinin gözlerinin derinlerine bakıp sevgiyi görmek demek. Kalbinin içindeki sıcaklığı hissetmek, o kalplerin birlikte atması demek. Bunun için aynı anneden doğmaya gerek yok! Diyorsanız;

Projemizin işleyişine göre; her bursiyerimiz, bir üyemiz veya gönüllümüz ile bir yıllık bir yolculuk için eşleştirilmektedir. Bu süre boyunca birlikte nitelikli zaman geçirip, sosyal aktiviteler yaparak karşılıklı olarak zenginleşmektedirler. Sergi, tiyatro, sinema, müze, gezi, konser ve benzeri sanatsal, kültürel, eğitici etkinliklere beraberce katılarak güçlü bağlar kurulan bu projemiz bir yılın sonunda tamamlanmaktadır. Bu proje kapsamında bir yandan bursiyerlerimize daha fazla sosyal etkinliklerde yer alma imkânı sağlanırken diğer yandan karşılaştığı gündelik sorunların ve çözümlerinin konuşulduğu veya düşüncelerin tartışılarak desteklenebileceği bir yol arkadaşı da sağlamış oluyoruz. 

Gelin, kalpten kalbe bir yola çıkalım. Eğer siz de bu projede olursanız, yürüdüğümüz aydınlık yolların ışığı artacaktır. Bu ışığa enerjinizi vermek için eğer siz de “varım” diyorsanız, lütfen formumuzu doldurarak yola koyulun…Genç bir insanın hayatına dokunmak, deneyimlerinizi paylaşmak, rol model olmak, bu gezegende “Bir” olmak demek… Varız ve “Bir”iz…

Bu ışığa enerjinizi vermek için eğer siz de “varım” diyorsanız, lütfen formumuzu doldurarak yola koyulun…

Kurşun KalemKurşun Kalem

Kitap Kulübü

İnsanlar, hiçbir bilgiye sahip olmadan doğar. Yaşamı boyunca birçok bilgi öğrenir. Başarının sırrı da okumaktır. Kitaplar başarıya ulaşmak için gidilen yolda en iyi iz sürücülerdir.
Bu kulübün amacı sadece aynı kitabı okuyan kişileri bir araya getirmenin ötesinde bilginin davranışa dönüşebilmesi için gerekli düşünsel ortamın yaratılmasıdır. Kitabın içinden herkesin anladığı farklı anlamlar, karşılıklı tartışma ortamlarında paylaşılır . Kulüp; kitapların, hayatın içinde bilgisine başvurduğumuz doğal bir kaynak olarak anlaşılması için, kültürel gelişimin sürdürülebilir zeminini oluşturmaktadır. 

Bu anlayışla Kurşun Kalem Eğitim Vakfı Kitap Kulübü, aylık olarak düzenlediği kitap okuma günleri ile önceden belirlenmiş olan kitabı okuyan  bursiyerlerimiz, kıymetli üyelerimiz ve gönüllülerimiz ile hayatın içinde anlam arayışındadır.Bu buluşmalar üyeler ve bursiyerler arasındaki iletişimi güçlendirerek, kaynaşmayı sağlamaktadır. Kitap okuma günleri, okumayı teşvik etmesi, kitaplardan çıkan düşüncelerle ilgili topluma, yaşama dair bağlantılar kurulması, sorulara cevap bulmak açısından oldukça etkili bir çalışmadır.

Bu proje kapsamında; ilgi, istek yetenek ve ihtiyaçlarına uygun kitapların bursiyerler tarafından belirlenmesi, çalışmalarda katılımcılık, planlılık ve süreklilik ve Bursiyerlerin yönlendirilmelerine ve kariyer gelişimlerinin desteklenmesine uygun kitap tercih edilmesi ilkeler arasındadır.

Toplumları incelediğimizde; Japonya'da toplumun %14’ünün, Amerika'da toplumun %12’sinin, İngiltere ve Fransa'da %21’inin düzenli kitap okuduğu karşımıza çıkar. Ne yazık ki ülkemizde durum sadece 10.000 kişide 1 kişinin düzenli kitap okuduğu yönündedir.

Neden toplumlar arasında % 15 olmayalım?

Kurşun KalemKurşun KalemKurşun KalemKurşun Kalem

Bireysel Koçluk - Dönüşüm Projesi

"Hiç kimseye hiçbir şey öğretemezsiniz. Olsa olsa, onu kendine keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz." Galileo Galilei

Koçluk: İstenen performansa ulaşmak için, koç ve danışan arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir ve yine çok güçlü bir bağdır. Koçluk insanın yaşamının ta kendisidir. Çünkü koç; kişinin yaşamında birlikte yürüdüğü bir yol arkadaşı ve bununla birlikte koçluk; yaşamın içinde kişinin kendi adına, yaşamına, kendine ve gelişimine dışarıdan birgözle bakabilme sürecidir.Bu yolculuğumuz sırasında; İzmir'de profesyonel koçluk hizmeti veren Lavisio Kurumsal Gelişim Merkezi bünyesinde ICF akredite kurum olan Erickson College International'da eğitim almış profesyonel koçları ile her yıl talep eden bursiyerlerimize gönüllü olarak koçluk hizmeti vermektedir ve bizim en güçlü destekçilerimizden biridir.

Çok değil sadece 4 ay kadar süren bir sürecin sonunda bursiyerlerimizin ifadeleri aynen şöyledir:
• İçsel motivasyonlarında doğal artış,
• Zaman planlaması ve yönetiminde gelişme,
• İletişim becerilerinde gelişme,• Sorun odaklı bakış açısından çözüm odaklı bakış açısına geçiş,
• Sorumluluk bilinçlerinde artış,
• Sistematik düşünce biçiminde gelişme,
• Özgüvenlerinde artış,
• Koçluk seanslarında öğrendikleri bazı teknik ve metotları, yaşamlarında kullanma becerisinde gelişme,
• Başkasının gözünden görebilme ve empati becerilerinde artış,
• Olumlu dilin derslerde verimliliği arttırması,
• Çalışmanın özel yaşantılarına olumlu yansıması,
• Kişisel gelişimlerine yeni alanlar ekledikleri,
• Mevcut sisteme bireysel çözümlerle katkı koyabildikleri,
• Kandilerini daha huzurlu ve mutlu hissettikleri,
• Yeni çevre, okul, sınav, kariyer, arkadaş vb alanlardaki stresi yönetme becerisi geliştirdikleri,
• Öğrencilerin görsel beynş kullanarak eğlendikleri,
• Kendileri için vizyon oluşturdukları,
• Kendilerini tanıdıkları,
• Koçluk becerilerini kazanmak ve şimdilik çevrelerinde, ilerde ise mesleklerinde uygulamak istedikleridir.

ZİRVEDE HER ZAMAN YENİ BİR KİŞİYE YER VARDIR…
Kurşun KalemKurşun KalemKurşun KalemKurşun Kalem

Kurşun Kalem Eğitim Vakfının Gelecek Projelerinde Neler Var?

Vakfımız, ülkemizin geleceğini oluşturacak bugünün gençlerinin, çağdaş ve evrensel kültür değerleriyle donanmış, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, laik ve demokrat bireyler olarak yetişmesi için iyi ve kaliteli bir eğitim gerektiğine inanmaktadır.

Bu nedenle; okul öncesinden başlayarak tüm eğitim süreçlerini kapsayacak bir burs sisteminin devreye alınması planlanmaktadır. Bu plan için her düzeyde eğitim ve öğretim tesisi, kreş, çocuk bakım yurdu gibi kurumların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla Kurşun Kalem Eğitim Vakfı, kurumsal bir yapı altında, sürdürülebilir büyümeyi hedeflemektedir.

Bursiyer, Gönüllü ve Üye sayısını her yıl artırmayı, amacına uygun projeleri desteklemeyi, aynı amaçla yol alan eğitim ve üniversite vakıfları ile işbirliği yapmayı,eğitimle ilgili çeşitli etkinliklerde yer almayı ana ilke olarak benimsemiştir.
Kurşun KalemKurşun KalemKurşun KalemKurşun KalemKurşun KalemKurşun KalemKurşun Kalem
Sitemizdeki hizmetlerimizi daha etkin bir şekilde sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Veri Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Kabul Ediyorum